Севлиево. Петък. Пазара. Необичайно слънчево за ноемврийско утро. Вървя, разглеждам и си мисля: петъчните пазари са малък гоблен с наслов: „българският народ днес“. Не знам дали мога за друго нещо да кажа, че е народно в тая днешна държава, но севлиевският петъчен пазар е 100% народен.
Искам да купя мед. Съглеждам мъничка сергия с четири „етажа“ буркани, а в бурканите греят кехлибарени утринни слънца. Въртя се, оглеждам се — няма никой. Мисля си: „Продавач тук ще да е някой дядо или баба, за които вече няма надежда да поправят непоправимото си доверие в хората.“
— Христо е някъде наблизо и ще дойде всеки момент, — осведоми ме съседът на медаря.
Позавъртам се, помотавам се. И след пет минути още го няма. Аз обаче чакам — да го видя този българин Христо, дето тъй нехайно си е оставил стоката, да му я пази ноемврийското слънце. „Ето го!“ И, както си мислех, се оказа дядо Христо. Усмихнат българин от едно време.
Заприказвахме се, попитах го отде е медът.
— От Добромирка, има и от близо.
— А този светлият от какъв цвят е?
— От акация, кошерите са край Бадалата. В него има и от глухарче.
Купувам си от светлия кехлибар, а дядо Христо ми обяснява, че гледа пчели от осемнайсет години — откак се е пенсионирал.
— Ами с 220 лева пенсия и половин месец не може да се изкара — усмихва се той с весела тъга в очите.
Оная примирена, по български весела тъга, или пък по български тъжна веселост.
— Е, като свърши, пак ще си купя от теб — къде от жал, къде от носталгия му казвам аз.
— Ти първо го опитай, ако ти хареса, тогава ще си купиш.
Към веселата тъга добавям и българска честност. Тръгвам си с бодро униние. В къщи опитвам меда и си мисля — колко години още ще се запази ей тоя български вкус на меда? Той сякаш не идва само от пчелите и дъхавите акации, но и от дъха на българската душа.