Заради душите ни…

С всяка следваща година 24 май се отдалечава от смисъла... Буквите, които празнуваме, вече

НАРИСУВАЙ МИ УНИЖЕНИЕ

Нали помните как Малкият принц казал на летеца: „Моля… Нарисувай ми овца!“ Нещо подобно

НЕЧАДИЕ

Великомъченикът сред мъчениците! Баташкият първенец - св. Трендафил! Прочетете написаното на паметника му. “Чеда

“Не е добре това!”

Помните ли филма “Небесно Царство” И как кръстоносците решаваха да нападнат войските на Салахадин.

Мила Бангаранго…

“Добре сме си ние с турците, гледайте си кефа”. Така Алеко Константинов иронизира тогавашната

ЕПОХАТА НА БЕЗСРАМИЕТО

Свети пророк Йеремия говори: “Аз наблюдавах и слушах: те не говорят право, никой се не разкайва за нечестието си, никой не казва: “какво сторих?”, всеки се впуща в своя път като кон, който се втуря в битка. И щъркелът под небето знае своите определени времена; гургулица, лястовица и жерав пазят времето, кога да прелетят, а Моят народ не знае Господните решения… И лекуват лекомислено раната на дъщерята на Моя народ, думайки: “мир, мир!”, а мир няма. Срам ли ги е, като вършат гнусотии? Не, никак ги не е срам и не се червят…” (Йер. 8:6-7,11-12). Continue reading

Мариян от Страшния Съд

Мариян Асенов Манчев, роден на 16 февруари 1979 година в Оряхово. Запомнете го. В този текст ще споменавам само неговото име. Останалите персонажи в моя разказ ще оставя анонимни. Малко трудно ми върви тоя път писането. Толкова много искам да споделя с вас срещите си с този слабичък и постоянно ухилен до уши човек, а така да съм се задавила с думите, че едва ги преглъщам.

Не знам цялата му история. И като за всички хора, които не са ми близки, не съм се интересувала от нея. Разполагам само с една шепа шарени камъчета от личните ми кратки срещи с него в един сравнително малък отрязък от време. С тях ще се опитам да нарисувам миниатюрно ъгълче от голямата мозайка на живота му.  Continue reading

Рециклиране на души

Душата забавление ли е? И яко ли е да нямаш душа? Ако нямаш душа, как ще почетеш Задушница? Няколко пъти около Задушницата след поста имаше пъстри паради… Нещо против парадите ли имате? 

Така и не разбрах къде точно рециклират душите. И как се превръщат в лозунги… Ама бизнесът върви яко! Политически плакати вместо слова за спасение! Спасението е в политическите плакати! Нашият партиен вожд е лама! И не само лама… А и “антилопа, газела – абсолютният потоп, топ-топ, топ-топ”. Извинявайте, отплеснах се по песента! У нас има вселенски хитове… Нещо против думата “вселенски” ли имате? Continue reading

Лъчезарна пустота. До смърт!

Има едни невидими червени линии, които не бива да бъдат преминавани.  Пресичането им превръща кроткия във воин, смирения – в заповядващ, тихия – в крещящ. Има неща, които не могат да бъдат приети спокойно. Има предизвикателства към равнодушието, които трябва да бъдат последвани. Има…

Има ли? И кои са нашите невидими червени линии, които могат да изгонят институционалната полярна зима от сърцето на България? Парите? Не са парите. Взеха ги, видяхте, че нищо не стана. И без пари се живее някак. Родината? Някои софийски квартали изглеждат като след война. Да не говорим за селата. В България имало ли е война? Или съм пропуснал нещо… Някой ни е обстрелвал с безчувствеността си. Направо ни е премазал.

Родителите… Нямат време. Трябва да работят. Я за хляба, я за да станат успешни. Египтяните давали много работа на иудеите, за да забравят за Бога. 

Добре, поне децата могат ли да бъдат наречени невидима червена линия? Българинът може да е всякакъв, но децата си обича. Така казват. А душата си обича ли? Чудя се как всички се правим, че не забелязваме проблема. Душите на децата ни са в зловеща опасност. В почти всяка детска градина, в почти всеки начален курс надзърта я йога, я паневритмия, я секта, а напоследък и някоя камера в тоалетната… Крадци на детски души и тела. И ние какво? Свикнахме. Нормално е. Дойдоха една шепа “нормални” и ни обясниха, че основният проблем е във вероучението. Че децата не трябва да знаят за Христос. Иначе за Буда, Вишну, Дънов и кой ли още не – няма проблем. Намира се финансиране за всякакви лами и гурута. Защото са куул. Защото са над нещата. Защото са духовни. Защото са екологични. Защото не са традиционни. Не са досадни. Не са скучни. Не са…

Знаете ли какво стана с нас? Тези нови “нормални” ни надвикаха. Купиха ни. Излъгаха ни. Преодоляха болката ни. Инжектираха ни равнодушие. Прецакаха ни. И събират децата като стока от хипермаркет. Продават я. Продават душите им. Продават телата им. С нас се случи това, което пише в Псалтира: “…но се смесиха с езичниците и се научиха на техните дела… и принасяха синовете си и дъщерите си жертва на бесовете; проливаха невинна кръв, кръвта на синовете и дъщерите си, които принасяха жертва на ханаанските идоли, и земята се оскверни с кръв; оскверниха се с делата си, блудстваха с постъпките си. И разпали се гневът на Господа против Неговия народ, погнуси се Той от Своето наследие…” (Пс 105:35, 37-40)

В злополучната петроханска секта, (или както там коректно я наричат) са си имали стая-капище. Провеждали са всеки ден по няколко часа духовни практики. Но иначе, докторант по богословие се похвали, че двадесет пъти бил ходил в тая хижа, познавал и покойния лама и всичко било наред. Що за човек трябва да си, за да мислиш, че всичко е наред в това капище? Какво сърце трябва да носиш? С какви очи трябва да гледаш? Богослов! Християнин! 

Пари им пращали. А не се ли сетихте, че имат нужда от духовна помощ? Няма как да се сетят, защото самите спонсори са духовно бедстващи. И сега, когато дойде смъртта, взе и едно дете, никой не е виновен. Колко деца трябва да умрат, за да станем ревностни по отношение на духовното и телесно здраве на децата си? Колко? 5? 10? 20? Кажете колко? Къде е тънката червена линия, в която ние ще надвикаме новото “нормално”? И ще му кажем: “Махайте се от детските градини с порочните си духовни практики!” Кой е моментът, в който ще се сетим да повторим думите на свети пророк Илия: “Нима у Израиля няма Бог, та сте тръгнали да питате Веелзевула, акронското божество?” (4Цар 1:3) Нима в България няма Бог, та ми влачите и легитимирате всякакви носители на бесовски учения? Или като минимум се правите, че не ги забелязвате.

Обаче… Има известна безнадеждност в ситуацията, в която се намираме. Поне да чувахме искрена православна проповед, която да е алтернатива. Но “няма вече пророк и няма с нас никой, който да знае, докога ще трае това.” (Пс 73:8) От първия по чест православен престол, който трябва да бъде фенер и да разпръсква Божията светлина за всички ни, се чува: “В центъра на всяка религиозна традиция стои самото свещено – върховната абсолютна реалност, която се изразява по различни начини – като Бог, Аллах, Брахман или като лъчезарна пустота. Тази реалност не е абстрактен принцип, а основа на общността на битието, която обединява всички неща чрез любов, състрадание и милост.” Сега да ми обясни тоя “пръв без равни” как се обединява светата Литургия с лъчезарната пустота на Петрохан? Лъчезарната пустота, която убива и тела, и души! Ще се опустошаваме ли до смърт? Аз, като обикновен свещеник, какво да казвам на родителите? Да се безпокоят ли или да не се безпокоят? Да не би в България и по света всичко да е наред, пък аз излишно да се напрягам? 

Сега обвиняват хората по социалните мрежи, че говорят без да са компетентни. Компетентни или не – не ги упреквам. Не разбирате ли? Те викат по този начин за помощ. Какво друго им е останало, като всички “компетентни” мълчат, лъжат или си вършат работата зле. А противниците на децата им изпращат една след друга своите словесни ракети – добре организирани и добре платени. 

Не разбирате ли, че работата е станала на живот и смърт за цяла България? И то въпрос на вечен живот и на вечна смърт. Душата на България я разстрелват хладнокръвно. На колене. Вероятно и със смях… И това ще се случи, ако не превърнем виковете си на болка в молитва. Само с дране по площадите не става. Пробвахме десетки пъти. За какво ли не. И ако ние, които имаме благословението от Бога да говорим за Него, продължаваме да мълчим и да се правим, че това нас не ни засяга… Е, винаги можем да изпеем на нечие опело “со святими упокой”, даже и на такива от лъчезарната пустота. Дето се вика, няма да е за пръв път. Само един въпрос е останал – когато погребваме България, кой ще плати опелото…

“Да не съм аз, Господи?”

– Кое според вас е най-важното изречение в Евангелието? 

Той се заколеба за момент и в иначе ведро изглеждащите му очи скорострелно се появиха сълзи, а гласът му леко потрепери: 

– “Да не съм аз, Господи?” (Мат. 26:22) Ако не си разбрал това изречение, не си разбрал и Евангелието. Или по-точно, разбрал си го погрешно. 

Този диалог е част от интервю със свещеник от друга поместна църква. И аз като вас обичам хубавите проповеди. Ето я и ползата от интернет – достъпни са ни слова на всякакви езици. Не мисля, че имаме потенциал да чуем нещо толкова дълбоко на български. Съжалявам, че го казвам, но така смятам.  Continue reading

Зеленчуците на Дьорд

Дьорд е световен лидер и техните са го нарекли първом по унгарски тертип Дьорд, щот се е пръкнал нейде из Маджарско. Та Дьорд Шорош е виден, изтъкнат и водещ глобален зеленчукопроизводител, земеделски стопанин, изгонен от родината си и приел английската версия на името си. Continue reading

Абонирани за тъгата

Не ме вълнува как ще приемете следващите думи. Пиша ги, за да формулирам и затворя в изречения мислите си. От около 15 години насам изпитвам ужасна тъга в края на декември. На Рождество ми е светло, топло, хубаво край близките, а след Стефановден докъм 1 януари ми е тежко. И все по-тежко става. Continue reading

Ще намери ли вяра?

Минути преди края… Стоях с един от опечалените пред прясно изкопания гроб. Чакахме да свалят ковчега от катафалката. На няколко метра от нас доволно махаше с опашка куче. Малко кафяво и много сладко. От тези, които, ако имаше как, би си взел вкъщи. Не ни обръщаше никакво внимание, защото ръфаше огромен кървав кокал. Някой подхвърли: “Не искам да знам чия кост гризе…” Избутах опечаления и застанах между него и гледката, докато пръстите му до кръв се впиваха в дървения кръст, който държеше… Истината е, че ми идеше да вия като гладно куче. Но не беше удобно. А и истинското куче не беше гладно… Continue reading

"идете по кръстопътищата и, колкото души намерите, поканете ги на сватбата" (Мат. 22:9)