НЕЧАДИЕ

Великомъченикът сред мъчениците! Баташкият първенец – св. Трендафил! Прочетете написаното на паметника му. “Чеда мои…” Мисля си… А наистина ли сме техни чеда, наистина ли пролятата им кръв тече и в нашите вени, в нашите първенци?

Кои сме ние, къде отиваме, какви са нашите мисли? И какво означава нашата свобода?

Каквото и да означава, тя е капризна, лигава, похотлива, агресивна и мързелива. Теглеща (като настъпана дъвка на топъл асфалт) към демонични емоции. Ще подкрепяте ли Бангаранга в навечерието на деня на светите Баташки мъченици? Клани, палени, въртяни на шиш за Христа… Що пък да не се повесели България? Ахмед ага Барутанлията харесва това със сърчице! Даже споделя! 

Нашата свобода е прекалено приповдигната за смирение, прекалено посредствена за разсъждение, прекалено мрачна за молитва, прекалено егоистична за Причастие и съпричастност! Нашата свобода не разбира от саможертвата. Тя има две лица – едното иска да взема още, другото иска максимално да се кефи на хаоса. Хвърляй – ези или тура. “Случайно” пипащите винаги се падат отгоре, пипащите се – отдолу! За умниците, които винаги са над нещата – калъч…

Нашата свобода е поръчка в ресторант за бързо хранене. При нас всичко е бързо, включително и компромисите, и адаптирането, и оцеляването, и омразата към тези, които все още имат съвест.

“Чеда мои… няма страшна смърт, страшно е робството.” Но… Светецо, изгорен жив за свободата ни… Светецо, изгорен жив, за да имаме с какво да търгуваме… Не знаеш ли, че ако му смениш етикета с вносен, тогава… Тогава то става сладко. Като десерт със стевия… Като вафла за диабетици. Така говорим без думи… И изобщо, за нас думите нямат някогашната стойност! Някога думите ни доведоха до Бога. Свободата донесе нови – отвеждащи ни от Него. Какво друго може да означава Бангаранга? Повторете тая дума 50 пъти и ще пощуреете! Като духовен башибозук… Кой е танцувал в Батак? 

Мъчениче Божий, страдалче български, погледни от Райските селения към нас и виж какво страшно нечадие сме ние… И, ако можеш, направи нещо за нас. Понеже доброто у праведниците е повече, отколкото злото у нечестивците. А разумът у мъдрите е по-светъл, отколкото е тъмен мракът в ума на невменяемите! И в това е надеждата!