All Articles by Отец Владимир Дойчев

344 Articles

All Articles by Отец Владимир Дойчев

146 Articles

All Articles by Отец Владимир Дойчев

71 Articles

All Articles by Отец Владимир Дойчев

15 Articles

Заради душите ни…

С всяка следваща година 24 май се отдалечава от смисъла… Буквите, които празнуваме, вече образуват думи, които нямат предишното значение… Нито предишните цели. Нито предишното местонахождение… Всичко наоколо е бременно с интереси… Близнаци – земни интереси и преструвки… Интерес и преструвка. Момиче и момче. Поне в началото, после може да изберат друго… Иначе сме добре. Разкарваме нови дрехи дотам и обратно. Като Билбо Бегинс, хобитът, който е по-нисък от джудже. 

На празник може ли без стихче… 

“Душата с нови дрехи накичи,

ниският й ръст да не личи!” Продължете да четете Заради душите ни…

К’во като си купил по две бири…

Не харесвах света. От съвсем малък… Харесваше ми да му се подигравам! Харесваше му да ми се подиграва… Нараняваше ме. Аз него не. Бях сигурен, че няма да се примирим един с друг. И досега не успяваме… 

Като ученик понякога влизах в храма да паля свещи. Никой земен не ме е учил. Не ми е проповядвал. Не ме е ловил. Не ме е садил. Не ме е плевил. Сигурно е имало добри рибари. А аз съм бил прекалено дънна риба. Но до моя свят земните мрежи не стигаха… Продължете да четете К’во като си купил по две бири…

НАРИСУВАЙ МИ УНИЖЕНИЕ

Нали помните как Малкият принц казал на летеца: „Моля… Нарисувай ми овца!“ Нещо подобно се случи и с мен. Отдавна не бях говорил с моя приятел – стария гробищен аристократ Ушакис. Очаквах да ме поздрави радостно при поредната ни среща на Малашевци. Вместо това, той се приближи и подхвърли делово:

– Моля… нарисувай ми унижение? Продължете да четете НАРИСУВАЙ МИ УНИЖЕНИЕ

НЕЧАДИЕ

Великомъченикът сред мъчениците! Баташкият първенец – св. Трендафил! Прочетете написаното на паметника му. “Чеда мои…” Мисля си… А наистина ли сме техни чеда, наистина ли пролятата им кръв тече и в нашите вени, в нашите първенци?

Кои сме ние, къде отиваме, какви са нашите мисли? И какво означава нашата свобода?

Каквото и да означава, тя е капризна, лигава, похотлива, агресивна и мързелива. Теглеща (като настъпана дъвка на топъл асфалт) към демонични емоции. Ще подкрепяте ли Бангаранга в навечерието на деня на светите Баташки мъченици? Клани, палени, въртяни на шиш за Христа… Що пък да не се повесели България? Ахмед ага Барутанлията харесва това със сърчице! Даже споделя!  Продължете да четете НЕЧАДИЕ

От “Чунга-чанга” до “Бангаранга”

Хаос. Парти хаос. Елате да се повъртите в нашия парти хаос. Ние сме България. Вижте лицето ни! Чуйте думите ни. Това е революция. Революция в думите! Те не означават нищо. Нищо, освен че грехът ни носи удоволствие. Един стар враг на народа ни става сценарист и импресарио. Държи огледало и ни снима с телефона си.  

И друг път съм ви го казвал. Целта на врага на човешкото спасение не е просто да паднеш в грях! Дори не и да станеш жалък в него! Той иска да копнееш за грозното, да се състезаваш за него. И после да го развееш като идеал. Да го покажеш на света като своя емблема.  Продължете да четете От “Чунга-чанга” до “Бангаранга”

Цялата истина в четири думи

Свети Иустин Попович

„Христос воскресе! Воистину воскресе! Ето, в четири думи е цялата съдба на всички хора от всички времена! В четири думи е цялата история на човешкия род! В четири думи – твоята история и моята. В четири думи е най-голямата революция във всички човешки светове, най-голямата повратна точка, най-голямата железопътна стрелка. Когато влакът на човешкия живот, който препускаше по релсите на смъртта, изведнъж зави към безсмъртието, всичко се промени. Невиждан поврат! Какво се случи с човешкия род?

Продължете да четете Цялата истина в четири думи

Безсловесно бъдеще

Проблемът с думите! Кой да ви го опише? И защо… През годините много пъти се сблъсквах с него… Все се намираше някой да ми казва, че обикновено ги употребявам добре, но прекалено често с лошо предназначение. “Дай да ти карам колата, та да видиш как меко може да вози!” Не давам! И Господ не дава! 

Сигурни ли сме, че Бог е непогрешим? Защо дава такива “тънки” дарби на льохмани? Светът би бил друг, ако всички с талант за харчлък имаха в джобовете на душите си и достатъчно пари. Ех… Помечтайте… Светът отдавна щеше да е свършил. Още преди да е минал срокът му на годност!  Продължете да четете Безсловесно бъдеще

“Не е добре това!”

Помните ли филма “Небесно Царство” И как кръстоносците решаваха да нападнат войските на Салахадин. И повтаряха: “Бог го иска! Бог го иска! Бог го иска!”

Проповедта ми се намира точно между тези викове и обичайните екзистенциални въпроси: “Къде беше Бог, когато… Защо Бог не се намесва в…” и т.н. Съвсем актуална е. Животът ми я разказа днес. Аз само ще я препредам неумело… Продължете да четете “Не е добре това!”

Мила Бангаранго…

“Добре сме си ние с турците, гледайте си кефа”. Така Алеко Константинов иронизира тогавашната журналистика. Не е прав! Ние не сме добре само с турците. Ние сме добре с всяко робство! С всеки поробител!

Такива ни иска врагът. Не просто роби, а настоятелни в прислужването. Енергични роби! Роби до последно. Независимо на кого…  Продължете да четете Мила Бангаранго…

ЕПОХАТА НА БЕЗСРАМИЕТО

Свети пророк Йеремия говори: “Аз наблюдавах и слушах: те не говорят право, никой се не разкайва за нечестието си, никой не казва: “какво сторих?”, всеки се впуща в своя път като кон, който се втуря в битка. И щъркелът под небето знае своите определени времена; гургулица, лястовица и жерав пазят времето, кога да прелетят, а Моят народ не знае Господните решения… И лекуват лекомислено раната на дъщерята на Моя народ, думайки: “мир, мир!”, а мир няма. Срам ли ги е, като вършат гнусотии? Не, никак ги не е срам и не се червят…” (Йер. 8:6-7,11-12). Продължете да четете ЕПОХАТА НА БЕЗСРАМИЕТО